Zawory czterodrogowe

Przeznaczenie i funkcje zaworów czterodrożnych

Mieszacze czterodrożne łączą w sobie dwie funkcje:

  • Funkcja mieszania - Polega na zasadzie mieszania ciepłej wody ze źródła ciepła oraz chłodniejszej wody zwrotnej z obiegu grzewczego w zależności od ustawienia regulacji zasuwy mieszacza. Funkcja ta umożliwia płynną regulację temperatury wody grzewczej w stosunku do potrzeb systemu grzewczego.
  • Funkcja ochrony kotła (bardzo ważna) - Stosując czterodrożny mieszacz tworzymy oprócz grzewczego, również obwód kotłowy. Określone ilości wody doprowadzonej z kotła do mieszacza są mieszane z wodą zwrotną, której temperatura jest automatycznie zwiększana. Ustawienie zasuwy regulacyjnej określa stosunek zmieszania. Podczas zwiększania ilości wody kierowanej z kotła do systemu grzewczego zmniejsza się strumień wody kierowanej do obwodu kotła i odwrotnie. Ponieważ stosunek mieszania w obwodzie grzewczym i kotłowym jest proporcjonalny w całym układzie, stąd też w całym układzie zabezpieczony jest stały przepływ. Mieszacze czterodrożne poleca się stosować wszędzie tam, gdzie jest potrzeba utrzymywania wyższych temperatur w kotle. Osiągamy w ten sposób ochronę kotła przed korozją niskich temperatur, a także efektywne ogrzewanie wody użytkowej w zbiorniku, który jest podłączony do obiegu kotła.  Efekt ten nie jest możliwy w zastosowaniu zaworów trójdrogowych. 

Zalety zaworów czterodrożnych

  • przyczyniają się do obniżania kosztów eksploatacyjnych przez zawracanie nadmiaru ciepła do kotła;
  • idealne do wszystkich typów kotłów;
  • głównie do kotłów na paliwo stałe z automatycznym lub ręcznym załadunkiem paliwa;
  • do wszystkich systemów grzewczych;
  • przedłużają żywotność kotła chroniąc go przed korozją przez utrzymywanie w kotle właściwej temperatury;
  • zalecane głównie w układach z pompami.

Sposoby podłączenia zaworów mieszających

Zawory mieszające są tak skonstruowane, że można je montować w różny sposób, po lewej lub po prawej stronie kotła. Możliwe jest to w zależności od typu zaworu dzięki właściwemu montażowi, obróceniu dźwigni sterującej mieszacza oraz dwustronnej tabliczce z lustrzaną skalą. Ważne jest odpowiednie zamontowanie mieszacza w stosunku do położenia kotła. Zalecane jest, aby oś pozioma mieszacza była oddalona o około do 0,8 do 1,1 m od osi rury powrotnej obwodu grzewczego.
Wszelkie szczegółowe informacje oraz schematy związane z odpowiednim montażem zaworów wraz z napędami, dołączane są wraz z urządzeniami.
UWAGA: Z konstrukcyjnego wykonania wynika, że mieszacze nie mają właściwości zaworów odcinających i nie mogą gwarantować całkowitej szczelności nawet w położeniach krańcowych (zamkniętych). Przy pomiarze stwierdzono, że nieszczelność ta waha się w granicach 2 - 3 % całkowitego przepływu.
UWAGA: Podłączenia zaworu mieszającego do sytemu grzewczego mogą dokonywać tylko osoby odpowiednio przeszkolone, np. współpracujący z nami serwisanci.
PAMIĘTAJ: Montuj zawory mieszające z każdym kotłem na paliwa stałe - jest on niezbędny do prawidłowej pracy kotła i zwiększa zdecydowanie żywotność kotłów.

ZOBACZ KATALOG ZAWORÓW MOSIĘŻNYCH

ZOBACZ KATALOG ZAWORÓW ŻELIWNYCH

4 - DROGOWE ZAWORY MIESZAJĄCE, MOSIĘŻNE - GWINTOWANE WEWNĘTRZNIE
4 - way brass distribution and mixing valves, thread/thread

Zawory AMV 4D to cztero drogowe mosiężne zawory mieszające mające zastosowanie w układach dla instalacji centralnego ogrzewania i wymienników ciepła. Oferujemy Państwu te urządzenia w przedziale średnic DN20 - 3/4'', DN25 - 1'' oraz DN32 - 5/4''. Większe średnice - tylko zawory żeliwne.

4 - DROGOWE ZAWORY MIESZAJĄCE, ŻELIWNE - GWINTOWANE WEWNĘTRZNIE
4 - way brass distribution and mixing valves, thread/thread

TERMOMIX 4D to cztero drogowe żeliwne zawory mieszające o zwiększonym przepływie, mające zastosowanie w układach dla instalacji centralnego ogrzewania i wymienników ciepła.
Oferujemy Państwu te urządzenia w przedziale średnic DN40 - 6/4''oraz DN50 - 2''. Na indywidualne zamówienie zawory żeliwne mniejsze DN20, DN25 i DN32.

Montaż i serwis

projektowanie

Schematy podłączeń

Schematy podłączeń